سبک شبیه ساز همواره مورد توجه بوده و هر از چند گاهی شاهد شبیه سازهایی متفاوت بوده ایم. مبارزات هوایی هم از این تنوع در ساخت بی بهره نبوده‌اند و گاهی شاهد عناوینی که مبارزات در آسمان را به نمایش بگذارد بوده‌ایم. اما در اکثر موارد این هواپیماهایند که یکه تاز میدان و پرچم دار این سبک بوده‌اند و هلیکوپتر‌ها یا کم دیده شده‌اند و یا به کل دیده نشده‌اند. اکنون که این سبک خالی از رقیب است، کمپانی Activision با یک شبیه ساز هلیکوپتر وارد عرصه شده و می‌خواهد از این فضای بی رقیب نهایت استفاده را برده و موفقیتی هرچند مختصر کسب کند.

این کمپانی برای ساخت بازی مذکور ابتدا به سراغ استودیوی Gaijin که با ساخت عنوان موفق IL-2 Sturmovik: Birds of Prey توانسته بود توانایی‌های خود را در ساخت یک عنوان هوایی به اثبات برساند، رفت و برخلاف انتظار شاهد عنوانی بودیم که به جای هواپیما به سراغ هلیکوپتر‌ها رفته. شخصاً اعتراف می‌کنم که آخرین باری که یک بازی در همین سبک انجام دادم مربوط به دورانیست که به خاطر نمی‌آورم! فکر کنم اسم بازی را نگفتم، این بازی Apache: Air Assault نام دارد. به هر حال این بازی به بازار عرضه شده و باید ببینیم که Gaijin تا چه حد در ساخت عنوانی در این سبک جدا مانده موفق بوده است.

داستان بازی از سطحی‌ترین موارد این عنوان است و بسیار بی مقدمه و کلیشه‌ای روایت می‌شود. مثل همیشه عده‌ای تروریست که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و تشکیلات سازمان آنها از کجا نشات می‌گیرد قصد خرابکاری دارند و ارتش ایالات متحده باز هم مانند ناجی به مبارزه با آنها پرداخته و شما عضوی از نیروی هوایی این ارتش بوده و باید با استفاده از قدرت مانور هلیکوپترهایتان ماموریت‌های بدون هدف بازی را پیش ببرید و فقط تروریست بکشید و بس. بازی با یک دموی از پیش رندر شده آغاز می‌شود و شاهد این هستید که تروریست‌ها پایگاه شما را به زیر آتش گرفته‌اند و مشغول بمبارانند. اکنون شما به عنوان یکی از خلبانان ارتش ایالات متحده برای دفاع از پایگاه به مبارزه با آنان می‌پردازید و پس از شکست تروریست‌ها در حمله به پایگاه اکنون ورق بر می‌گردد و این نیرویی هواییست که به سمت آنان هجوم می‌برد و قصد دارد طی عملیات‌هایی ممتد تروریست‌ها را ریشه کن نماید. در مجموع داستان بازی جزء ضعیف‌ترین بخش‌های آن است که بسیار سطحی کار شده و با داستانی سراسر کلیشه و صد البته بی معنی طرفیم.از ویژگی‌های دیگر بد بازی عدم شخصیت پردازی در آن است و این که نمی‌دانید خودتان چه شخصی هستید و فرماندتان کیست. تقریباً غیر از شخصی که در مرکز فرماندهی به شما دستور می‌دهد هیچ شخصیت دیگری در بازی موجود نیست و فقط صدای همین یک نفر شنیده می‌شود. البته از داستانی با این حد سطحی نگر انتظاری بیش از این هم نمی‌رود.هر چقدر هم در هدایت هواپیما‌های مجازی ماهر باشید دلیلی نمی‌شود که بتوانید در این بازی هم به سادگی هلیکوپتر تحت کنترلتان را کنترل کرده و به سادگی دشمنان را از پای در آورید. اینبار با عنوانی روبرو هستیم که واقعاً شبیه ساز است و قصد ندارد با ایجاد هیجان کاذب و ساده کردن کنترل طرفدار پیدا کند. نوع کنترل هلیکوپتر‌ها کاملاً حرفه‌ای است و نمی‌توانید به سادگی آن را کنترل کرده و هر وقت دوست داشتید سریعاً جهت حرکت خود را عوض کنید.نوع حرکت هلیکوپتر‌ها هم طبیعی بوده و حرکاتشان با مدل و توانایی‌هایشان هماهنگ است. هنگامی که هلیکوپتر شما آسیب جدی ببیند کنترل آن سخت‌تر می‌شود و باید با دقت بیشتری آن را به زمین نزدیک کنید زیرا احتمال برخوردش با سطح زمین زیاد می‌شود و ممکن است با انفجار روبرو شوید.سیستم مبارزات بازی به خودی خود خوب طراحی شده، اما نقیصه‌ای به این بخش لطمه می‌زند و آن محدود کردن بازی به مبارزات هوا به زمین است. به این صورت که هدفهایتان همیشه بر روی سطح زمین واقع‌اند و معمولاً باید با اتومبیل‌های در حال حرکت، پایگاه‌های نظامی، ضد هوایی‌ها و ... درگیر شوید. اما به کل خبری از مبارزات واقع در هوا نیست و حتی با یک هلیکوپتر دشمن هم روبرو نمی‌شوید که این امر به هیچ وجه قبل از انجام بازی برایم قابل پیش بینی نبود.اما در مبارزات هوا به زمین، بازی بسیار جذاب است و...هیجان کافی را ایجاد می‌کند. دشمنان حتی یک لحظه هم رهایتان نمی‌کنند و از هر سمت شما را به رگبار می‌بندند و مجبورید که مدام در حال حرکت باشید. پس ساکن ماندن در یک محل و شلیک موشک را فراموش کنید. چون اگر این استراتژی را در پیش بگیرید، شاید عمر هلیکوپتر و خلبانش به یک دقیقه هم نرسد!

مهماتتان موشک و تیربار است که مقدار محدودی دارند اما در صورت اتمام پس از چند دقیقه دوباره مهماتتان پر شده و می‌توانید به ادامه‌ی مبارزه بپردازید. البته علاوه بر این نوع مبارزات بسیاز سریع، گاهی هم باید در محلی ثابت باستید و با استفاده از دوربین حرارتی به نابودی نیروهای پیاده نظام دشمن بپردازید که برای تنوع بازی مفید است.

در برخی از مراحل هلیکوپتر‌هایی هم همراهتان هستند. در ابتدا با دیدنشان دل خوش می‌شوید که چند همراه دارید و می‌توانید روی نیروی هجومی آنها هم حساب کنید اما این یاران تنها برای خالی نبودن عریضه به بازی افزوده شده‌اند و عملاً هیچ نقشی غیر اضافه کردن چند نقطه‌ی آبی به رادار هلیکوپترتان ندارند.

جدا از حالت داستانی حالت آزاد هم در بازی موجود است و می‌توانید زمین مورد نظر خود را با هر وضعیت آب و هوایی که مد نظرتان باشد انتخاب کرده و سوار به هلیکوپتری که مدل و حتی طراحی‌های روی بدنه‌اش به انتخاب شماست به مبارزه بپردازید.

ویژگی دیگر انجام بازی به صورت مشارکتی است که می‌توانید دو نفره به بازی بپردازید و در کنار هم به کشت و کشتار دشمنان خود بپردازید!

طراحی ظاهری بازی در حد متوسط رو به بالا قرار دارد. طراحی هلیکوپتر‌ها که پیش از هر چیز به چشمتان می‌آید بسیار دقیق و کامل است و با بافت‌هایی سطح بالا روبروییم. با توجه به سابقه‌ی بازی‌های هوایی باید انتظار داشت که سطح زمین در بازی بسیار ضعیف باشد اما Apache این قاعده را پشت سر می‌گذارد و سطح زمین و کوه‌ها و در مجموع عراضی زمین را با کیفیتی مطلوب عرضه می‌کند. اما این‌ها دلیل نمی‌شود که محیطی که روی آن در حال پروازید بی ایراد باشد. اولین مشکل واضح دیر لود شدن تکسچر درخت‌هاست که به وفور دیده می‌شود و نیازی به دقت ندارد. مشکل بعدی عدم پاسخگویی سطح زمین نسبت به تیر و موشک‌هایی است که ما شلیک می‌کنیم؛ این سطوح طوری به گلوله‌ها واکنش می‌دهند که گویی گلوله کلت کمری به سمتشان شلیک شده، نه گلوله‌های عظیم یک هلیکوپتر. از موارد دیگر که فوق العاده زیبا کار شده افکت دود است؛ زمانی که موشک را شلیک می‌کنید به دود‌های دنباله‌اش دقت کنید تا به کیفیت بالای این افکت‌ها پی ببرید. دقیقاً در سمت دیگر افکت آتش قرار داد که دست کمی از فاجعه ندارد و آنقدر بد و زشت کار شده که توصیه می‌کنم هیچ گاه کار هلیکوپترتان را به جایی نکشانید که منفجر شود، چون این موقع است که از دیدن افکت آتش بازی دهانتان باز می‌ماند و از خود می‌پرسید که آیا واقعاً این بازی در سال 2010 عرضه شده؟!

از آنجا که دشمنانتان حتی یک لحظه هم به شما اجازه نمی دهند نزدیکشان شوید پس نمی‌توان آنچنان نزدیکشان شد، اما از همین فاصله‌ی تقریباً دور هم ساختمان‌ها و غارهایی که درونشان پناه گرفته‌اند با کیفیتند. شرایط آب و هوایی گوناگون به خوبی در بازی طراحی شده‌اند. مهم نیست که هوا آفتابی، بارانی و یا برفی باشد. در هر صورت همه‌ی این افکت‌ها زیبا و قابل باورند. در شرایط آفتابی به خوبی خورشید را پشت کوه‌ها می‌بینید که می‌تابد. برف و باران هم بسیار خوب هستند و اگر با سرعت به حرکت بپردازید با حالتی قابل باور از کنارتان می‌گذرند.

اما مشکلی که کل گرافیک بازی را تحت الشعاع قرار می‌دهد رنگ بندی ضعیف بازی است که بسیار رنگ پریده و مرده است. زمانی که در حال پرواز بر بالای یک جنگل هستید به هیچ وجه احساس بودن بر فراز طبیعت زیباً را ندارید و محیط‌های بازی باعث دل‌مردگی می‌شوند.

بخش موسیقی بازی با این که شامل موسیقی‌هایی زیبا و حماسی است اما باز هم ایراد دارد. اولین ایراد کوتاه و تکراری بودن این موسیقی‌هاست که باعث سر رقتن حوصله می‌شود. بخش دوم عدم هماهنگی موسیقی با تم و جو مرحله است. مثلاً در یکی از مراحل بازی که در روز روشن انجام می‌شود و درگیری‌ها کاملاً اکشن هستند شاهد موسیقی هستیم که بیشتر به بازی‌های مخفی کاری می‌خورد.

افکت‌های صوتی بازی هم کیفیت مطلوبی دارند و همزمان با شلیک گلوله و موشک صدایی متناسب پخش می‌شود، اما صدای برخورد این گلوله‌ها با زمین تقریباً وجود ندارد. صدای چرخش پروانه‌های هلیکوپتر هم کیفیت مناسبی دارد، اما باید بیش از اینها مهیب به نظر برسد چون صدای چرخش پروانه‌های هلیکوپتر بسیار بلند و گوش خراش است؛ البته درست است که نمیشد صدا را با آن کیفیت در بازی قرار داد اما نه اینقدر آرام و ملایم و کم صدا.

در بازی دیالوگ خاصی وجود ندارد و هر از چند گاهی صدایی از طریق بیسیم به گوشتان می‌رسد که از مرکز فرماندهی دستورات را به شما مخابره می‌کند. این صدا هم تنها متعلق به یک نفر است.

Apache: Air Assault عنوانی متوسط از کمپانی Activision بود که ایده‌ی تقریباً دست نخورده‌ای را همراه خود داشت. اما عاملی به نام عجله که در جای جای بازی مشهود است اجازه نداد تا با عنوانی زیبا در سبک شبیه ساز هلیکوپتر مواجه باشیم. اما از آنجا که بسیاری از فاکتور‌ها در این بازی لحاظ نشدند می‌توان انتظار ادامه‌ای بهتر و کاملتر بر این بازی را داشت. با این حال شاید از هواپیماها خسته شده‌اید و می‌خواهید کمی هم تنوع ایجاد شود، پس می‌توانید Apache را تهیه کنید اما همان طور که در متن اشاره شد نباید انتظار یك شاهکار را داشته باشید.

منبع:gamersland.ir

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 دی 1389    | توسط: مجتبی    | طبقه بندی: معرفی بازی،     | نظرات()